Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Bohyně se nesnaží

11. 6. 2010

Onehdá na mě vypadl při úklidu lísteček s větou: "Bohyně se nesnaží, ale dovolí druhým, aby se snažili o ni. " Vzpomněla jsem si, že když jsem si ji před časem zapisovala, cítila jsem se jako rebelka, jako bych si sáhla na zakázané ovoce. To prohlášení se mi zdálo hodně odvážné a z jakéhosi neznámého důvodu jsem měla pocit, že bych neměla rozhodně veřejně ventilovat, že se podle této zásady pokouším žít.

Dnes už vím, že na této větě nic odvážného ani provokativního není. Je to pouhé konstatování, pravda vyjádřená v jakési  zkratce. Možná někoho může dráždit použití slova "Bohyně", ale já ho vnímám jako synonymum slova "ženství" nebo "jin". V personifikované podobě pak je pro mě Bohyní žena, která je skutečně ženská, jinová, přijímající, vědomá si své ceny.

A taková žena se nesnaží ulovit muže, ani ho vést, myslet za něj, vychovávat či opečovávat ho jako malé dítě. Nepřebírá na sebe mužovu úlohu a nechává mu prostor pro jeho vlastní aktivitu.

Jenomže, povzdychnete si,  to je tak těžké! Když to necháme všechno na nich, tak se ničeho nedočkáme. To je bohužel pravda. Může se skutečně stát, že se nedočkáte toho, po čem tolik toužíte. Může se stát, že bude trvat delší dobu, než uvidíte výsledky . A může se dokonce stát, že lidé, na kterých vám nejvíc záleží, nebudou schopni a ochotni vyvinout poptřebnou iniciativu a budou vnímat vaše chování jako zradu. S tím je třeba počítat. Ale na druhou stranu - ušetříte obrovské množství energie a získáte spoustu volného času. A pokud tuto energii a ten čas věnujete sobě, věřte tomu, že postupně získáte mnohem víc.  A věřte - nevěřte, nakonec tím prospějete i ostatním.

Teprve nedávno jsem si uvědomila, jak pokřivená představa o roli ženy nám je od dětství vštěpována. Jsme vychovávány k tomu, abychom byly láskyplné, tolerantní, abychom nebyly sobecké, abychom braly ohled na potřeby ostatních. Učíme se, že pro ženu je prioritou rodina, že to ona je zodpovědná za harmonické vztahy, že ona má vytvářet láskyplné a harmonické prostředí. Jenomže toto všechno je jenom část pravdy o ženské roli! Nikdo nám totiž neukázal druhou stranu mince, a to kde vzít sílu a moudrost, abychom to všechno zvládly, aniž bychom popíraly samy sebe!

Tak nějak samozřejmě se v naší společnosti počítá s tím, že se žena obětuje - a že bude přitom všem ještě šťastná.  Troufám si říci, že více či méně jsme všechny obětí syndromu hodné holčičky. Ačkoli se třeba navenek chováme rázně, všechny někde uvnitř toužíme po tom, aby nás někdo pochválil, aby ocenil, jak jsme úžasné. 

Díky výchově jsme uvěřily, že si lásku musíme zasloužit. Že musíme být hodné holčičky. A tak žijeme životem svých blízkých, staráme se o ně, děláme jim pomyšlení, řešíme jejich problémy a snažíme se mít byt jako klícku, vařit jako Magdalena Dobromila Rettigová, pereme, žehlíme, vyděláváme peníze... K tomu se snažíme být chytré, vtipné, nápadité, krásné a přitažlivé ...

... a končíme citově vyprahlé, fyzicky vyčerpané, nemocné, zatrpklé, prázdné.

Naši partneři bezostyšně využívají našeho servisu a nezdá se jim na tom nic divného (ostatně samy jsme jim ho vnutily ve snaze ohromit je svou dokonalostí) a mají spoustu volného času a energie na to, aby se věnovali svým kamarádům, koníčkům a někdy i milenkám. Vlastně se jim ani kolikrát nechce domů, protože je tam čeká unavená, vyčepaná a často i podrážděná partnerka.

A proto, milé ženy, mám pro vás zprávu životní důležitosti:

Nemusíte být dokonalé, aby vás měl někdo rád. Nemusíte na sebe přebírat starosti a úkoly druhých, aby vaše vztahy byly harmonické. Nemusíte být výkonné. Nemusíte vůbec nic, protože láska se nedá zasloužit, láska je bezpodmínečná. Pokud chcete lásku a harmonii, nečekejte, že vám ji dá někdo jiný. Existuje jeden jediný člověk na světě, který opravdu potřebuje vaši pozornost a péči - a tím jste vy samy.

Přestaňte proto neustále něco dělat, něco vymýšlet, něco řešit, přechejte prostor jiným a udělejte si čas samy na sebe. Uvědomte si, jak se cítíte, jak vám je, po čem toužíte. Naslouchejte svým pocitům, svému tělu a hlavně - řiďte se tím, co cítíte! Dovolte si co nejvíc trávit čas způsobem, který vám je příjemný, i kdyby se jednalo o tu nejméně užitečnou a smyslupnou činnost. Jenom v klidu, jenom tam, kde není žádné usilování, kde je pouze přijímání a plynutí, se můžete potkat samy se sebou, se svou silou, moudrostí a láskou. Všechny tyto kvality máte v sobě a není třeba žebrat, ponižovat se a pachtit, abyste si je zasloužily od někoho zvenčí.

Asi před půl rokem, kdy jsem se cítila velmi vyčerpaná a zoufale jsem prosila o to, aby mi byla ukázána cesta, mi opakovaně přicházelo: Nauč se dělat nicneděláním. Tehdy se mi to zdálo jako něco naprosto nepředstavitelného. Měla jsem pocit, že když byť jen na chvíli vypnu, pustím z rukou otěže, život mě nemilosrdně převálcuje.

Dnes vím, že žena může udělat udělat pro své okolí mnohem víc, když prostě pouze JE. Když je ve svém těle, když je v kontaktu sama se sebou, když pravdivě vyjadřuje, kdo je a co cítí. Pak je tím, kdo zcela přirozeně vytváří harmonické vztahy a prostředí, tím, kdo léčí všechny kolem sebe. Její láska a pochopení pro druhé už nevede k sebepopření a sebeoběti, protože má úctu k sobě samé a zná své hranice. Chápe, že láska nemusí automaticky znamenat nutnost sdílet s milovanou osobou  její hodnoty a cestu a že slovo NE je stejně láskyplné jako ANO. Všechno to, co ji předtím stálo spoustu námahy, pozvolna přichází samo. A spolu s láskou k sobě samé a s rostoucím vědomím vlastní hodnoty najednou přicházejí do jejího života i láskyplní lidé. Nemusí se snažit, líčit pasti, podbízet se. Druzí přicházejí vábeni kouzlem její osobnosti, jejím vyzařováním.

Ano, my ženy jsme skutečně těmi, které by měly být láskyplnější, soucitnější, tolerantnější, těmi, které pečují o vztahy a vytvářejí domov. Máme k tomu všechny dispozice. Nesmíme ale zapomínat, že v prvé řadě musíme být láskyplné a soucitné samy k sobě, pečovat o sebe a vytvořit si prostředí, ve kterém budeme prospívat.

Jenom tak můžeme jako květiny provonět svět kolem sebe.

 

 

(c) 2010 Iva Uhlířová (Článek smí být kopírován a dále šířen pouze v neupravené podobě a pokud bude připojeno jméno autorky a aktivní odkaz.)

 

Zaujal vás tento článek? Kliknutím na níže uvedené tlačítko jej můžete přidat na svůj profil např. na Facebook, Myspace, Twitter a jiné, doporučit jej svým známým e-mailem, popřípadě přidat k oblíbeným položkám ve vašem prohlížeči.

Přidat.eu záložku

 

Související články:

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Poděkování

(otevrisrdce.cz, 7. 3. 2014 19:18)

Děkuji velmi za tento článek!

Veronica - www.otevrisrdce.cz

Pravda

(Petra, 25. 8. 2013 20:28)

Moje slova,taková by měla být správná žena...

suhlasim

(Lolipop, 26. 5. 2013 12:00)

po takmer 30tich rokoch života som cez vlastné vzťahové kotrmelce prišla na to, že si spíšem zoznam mužov, ktorí prišli do života a pár slov ku nim, a tu - zistím, kde bol problém, ak beriem vzťah ako obchod, ja, ako žena, som pristúpila ne vopred dohodnuté, pre mňa nevýhodné podmienky! a potom som si vedomá toho, prečo to stroskotalo a nebola sila mať pevný dlhodobý vzťah - pretože som si nevážila svojej hodnoty a toho, aká som výnimočná, stačili len odrobinky, pričom som v tichosti závidela všetkým krásnym vzťahom na vôkol. No tie ženy v tých vzťahoch poznajú svoju hodnotu, neobetujú sa, nepodriadujú tam, kde to nie je potrebné, povedia svoj názor, stoja za sebou! to sa ja musím naučiť a prajem každej žene, aby sa mala rada a stála si za sebou, len tak bude spokojná :-)

Moc pěkný a pravdivý...

(František, 23. 6. 2010 20:06)

Na tvoje stránky zavítal muž, který si dovoluje tvrdit, že rozumí ŽENĚ víc , než leckterá žena sama sobě a není to rozhodně počtem žen , které se v tomhle životě ocitly v jeho náruči. Chlap může jich může vystřídat třeba padesát ale zůstane pořád idiotem , u té padesáté...jako u té prvé. Ale ty ženy , co se s nim vyspaly jsou na tom podobně , protože stejný přitahuje stejný.
Málo oblečení a hodně líčidel je u ženy vždy znak zoufalství...nevim přesně , kdo to řek ale můžu potvrdit , že je to pravda . A jak se tak koukám kolem sebe / hlavně v různých časopisech/
máme tu dost zoufalých žen , které samozřejmě přitahují zoufalce rodu mužského. Jak málo žen , co bylo by dnes ženou...ale nemusí to být jen modelky a celebrity. Protože jsem také básník, celou současnou situaci...jak to vidím , jsem napsal ve verších.
Jak málo žen, co skutečně by bylo ženou,
za čím pořád se to ženou, proč nevezmou si dovolenou.
Do práce a pak zas domu...jo a ještě nakoupit k tomu
aby ten co je má rád...snad, neměl doma hlad a blbý keci
sic není to můj princ ale než níc...aspoň ňáký přeci
...z televize Brad, víc by toho sněd
Lepší Honzík hloupý, co na prachy není skoupý
a když výplatní ukáže mi i pásku
já ráda dám mu, tu svou lásku, vždyť si jí zaslouží
a když po jiné zatouží ? ...nenechám se usoužit
Ženská ta se snadno nedá a pro souseda
budu jasná jednička, až uvidí mě bez trička
Dyť je to jenom chlap, co si budem namlouvat
jistě nebude mít rád tu svou tak
že mě, by nechtěl ochutnat
Šťastné chvíle s ním , proložím zas trápením a tím mým
Co s tím ?...Nic se neděje, vždyť všude něco je
tak jakápak naděje, že zrovna na mě , se štěstí usměje.
Chtěla jsem se vdát... být šťastná
od rána do večera se smát a mít i rána krásná
svůj dům...či dětí plný byt
a zbyl mi jen...stereotyp

A ten vás milé ženy ničí ale nezapomínejte ! Každá má takového partnera jakého si zaslouží.
Moc bych vám přál aby jste byly silné, samy sebou , jak k tomu krásně nabádají výše uvedené rady. Znalost vlastní ceny a zdravé sebevědomí vám pak zajistí partnery, s kterými budete prožívat harmonický život , plný lásky...po kterém tak toužíte. Držím vám pěsti. František

Re: Moc pěkný a pravdivý...

(Iva, 23. 6. 2010 21:07)

Díky, Františku, za krásné komentáře plné pochopení. Je dobře, že si je tady budou moci ženy přečíst. Mám radost, když vidím, že existují takoví muži jako jsi ty.
Přeji ti, ať jsou v tvém životě i nadále jen samé silné ženy :-)

Re: Moc pěkný a pravdivý...

(Tamara, 14. 5. 2011 17:40)

Hezké, Františku :-) A kde se takoví chlapi hledají? ;) Jehla v kupce sena. Nu, lepší je být sám, než se s někým trápit. Když je žákyně připravena, učitel se objeví :-) Přeji krásné dny. VŠEM! :-)

Děkuju

(Ellie, 29. 12. 2010 13:36)

Na těžkejch obdobích mám ráda jednu věc... A to tu, že vždycky k sobě přitáhnu to, co potřebuju slyšet, číst a co se potřebuju naučit. To, co je v tomto článku, napsáno, už jsem někde v hlavě měla, ale pokaždý jsem na to pozapomněla a zas a znovu zopakovala ty samý chyby. Proto si tentokrát tenhle článek vytisknu, dám si ho k posteli a budu si ho číst každej den, abych nezapomněla a aby se z myšlenky stala pravda. Proto děkuju, opravdu děkuju :)

dík ...

(JanaS, 2. 11. 2010 21:48)

Milá Ivo, není náhoda, že jsem zrovna teď objevila Tvůj článek. Totiž, Tvoje slova jsou ta pravá, která se do mne právě vpíjejí beze zbytku. Děkuju Ti, že jsem si uvědomila, že jsem se taky snažila, pečovala a snášela modré z nebe ve víře, že se zalíbím. Nefunguje to. Ani trochu. Tak nějak jsem to tušila, ale vůbec v ničem mi to nezabránilo, naopak. A Tvůj článek mi dopřál ten blahodárný odstup a já už VÍM ... Máš můj dík.

Sebeucta

(D., 26. 8. 2010 8:31)

Souhlasím a podle techto zasad ziju!Uz jako mala jsem naprosto nechapala Morskou pannu,ktera chtela toho povrchního prince a proto se vzdala sveho nadherneho hlasu.Pamatuju na udiveny pohled me babicky kdyz jsem jí rekla-a babi,tohle ma byt hezka pohadka?V pohadkach je vzdy skryty klíc.
Zenam je to vtloukavano od mala do podvedomí-smutne.

Ale jsem pozitivní.Uz vidím jak se zeny pomalu budí z toho "sipkoveho spanku"..Ceka nas hodne velka transformace!

Silná žena a silný muž

(Nik, 11. 7. 2010 13:43)

Příjemný článek :)
Připojil bych se s prosbou o to, abyste vy ženy začaly pořádně makat na tom, ať jste skutečně silnými ženami, protože nikdo jiný než takové ženy nedonutí muže, aby se stali silnými muži. Tedy až na pár jedinců, co jsou k tomu neodolatelně vnitřně puzeni...

A co si budeme povídat, silných mužů je zatraceně málo a jsou v současné době zatraceně potřební.

Re: Silná žena a silný muž

(Iva, 11. 7. 2010 22:59)

Mluvíte mi z duše, Niku.
Díky.
Iva

dakujem dakujem dakujem

(Ivet, 2. 7. 2010 22:15)

Sadla som si k pocitacu s uplakanou tvarou a napadlo vygooglit "silne zeny" a objavili sa mi tieto uzasne stranky. Je mi tazko, ale pracujem na tom, aby nebolo - boli to ( este mam aj virozu - psychosomatika zaucinkovala, ked je dusa utrapena a oslabena aj telo reaguje), stare vzorce sa tazko menia, a zaroven sa tesim na to co pride. Pomaha mi psychoanalyza a vidim, ze mozem sa obratit aj na Tvoju stranku Ivka, ked budem potrebovat povzbudit.
Dakujem

Re: dakujem dakujem dakujem

(Iva, 3. 7. 2010 22:42)

Přesně proto ty stránky tvořím :-)Přeju Ti hodně síly, Ivet.

Jasně , žena je květina

(František, 23. 6. 2010 20:47)

Tu krásnou poslední větu jsem přehlédl a proto ještě malý veršovaný přídavek...který to potvrzuje.

A tak jsem se vrátil k vínu a každýmu
říkám , že ve víně pravda jest
a každý by se jí měl vést
a být tak správný kus
jak náš Honza Hus
Ale pravda je i v každé ženě
co žije tak přirozeně, jak jí její srdce radí
A ač si někdy popláče, přesto nikdy neskáče
tak jak muž ji káže a dělá si z ní páže
Je tomu právě naopak ,to muž či chlap
musí pochopit , že vládnout by měl cit
co jak stříbrná nit, nám cestu ke štěstí ukáže
Bůh je nejen láska ale i žena
a ta je vládnout předurčena
ale žena jak sklenice vína
touží nejen vypít a lásku dát
ona chce láskou zalévat
Ona nechce dárky a květiny
ona má přání jedinný
aby sama jak květina rozkvetla
a vůní lásky nám hlavy popletla

Láskou popletený František

Bohyně se nesnaží

(Jana, 22. 6. 2010 10:35)

Úžasné! Souhlasím a souzním úplně se vším, co je tu psáno...
Děkuji! Jana